flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Актуальні питання у дисциплінарній практиці Вищої ради правосуддя

03 червня 2021, 16:25

У межах програми підготовки для підтримання кваліфікації голів касаційних судів у складі Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, його Апеляційної палати, голів і заступників голів апеляційних та місцевих судів, проведено зустріч за участю члена Вищої ради правосуддя Світлани Шелест, організованою Національною школою суддів України.

 

Світлани Шелест, констатувала, що у 2020 році до Ради надійшло 10 489 дисциплінарних скарг, тоді як розглянуто 13 425 з урахуванням залишків попереднього періоду.  Навела також статистику результатів розгляду скарг, дисциплінарних проваджень та наголосила, що Вища рада правосуддя послідовна у дотриманні справедливого балансу між захистом інтересів суддів та громадян, які звертаються зі скаргами на суддів.

 

Навела конкретні приклади дисциплінарних проступків, наслідком яких стала дисциплінарна відповідальність судді, окреслила межі правової оцінки Вищою радою правосуддя дій судді. Наголосила також на важливості правових позицій Великої Палати Верховного Суду у формуванні практики та єдності правових позицій Ради.

 

Аналізуючи дисциплінарну практику ВРП, Світлана Шелест зазначила, що Радою враховуються в сукупності всі обставини, що мають значення у дисциплінарній справі, такі як характер порушень, допущених суддею, наслідки, які настали в результаті вчинення проступку, а також дані, що характеризують особу судді, зокрема його репутація, судове навантаження, дотримання суддею етичних стандартів.

 

Окрему увагу зосередила на проблемних питаннях, що виникають у зв’язку із закриттям провадження у справах  про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів). «Враховуючи характер таких правопорушень, їх суспільну небезпеку та вкрай негативні наслідки, очевидно,  що коли така справа  закривається з необґрунтованих підстав малозначності чи у зв’язку із закінченням строків притягнення особи до адміністративної відповідальності, це зводить  нанівець усю роботу не лише правоохоронних органів, а й суду. Це вкрай негативно впливає на авторитет правосуддя. Скарг та нарікань у цих справах чимало і  у  кожній конкретній справі  перевіряємо чи мають місце ознаки дисциплінарного проступку судді», – висловилась Світлана Шелест.

 

Світлана Шелест наголосила, що авторитет судової влади залежить від кожного судді. Крім наявних механізмів дисциплінарної відповідальності, вагомим чинником зміцнення довіри до суду є створення атмосфери нетерпимості професійного середовища до всього, що йде в розріз з присягою судді.

 

Пресслужба суду за повідомленням Вищої ради правосуддя