Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖЕНО
зборами трудового колективу
Донецького окружного
адміністративного суду
протокол № 1 від 04.07.2016
ПРАВИЛА
внутрішнього трудового розпорядку
Донецького окружного адміністративного суду
1. Загальні положення
1.1 Правила внутрішнього трудового розпорядку Донецького окружного адміністративного суду (далі – Правила) розроблені з урахуванням вимог статті 43 Конституції України, Кодексу законів про працю України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про відпустки», Положення про апарат Донецького окружного адміністративного суду, Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, інших нормативно-правових актів України.
1.2 Ці Правила спрямовані на забезпечення зміцнення трудової та виконавчої дисципліни, належної організації праці, повне й раціональне використання робочого часу, підвищення якості та ефективності роботи Донецького окружного адміністративного суду (далі – Суду).
1.3 Правила поширюються на суддів, працівників апарату суду і є обов’язковими для дотримання та виконання.
1.4 Усі питання, пов’язані із застосуванням цих Правил вирішуються головою суду, керівником апарату суду в межах наданих їм законом повноважень, а у випадках, передбачених законодавством – спільно або за погодженням із зборами суддів суду або із трудовим колективом Суду.
2. Порядок прийняття і звільнення працівників
2.1 Порядок обрання, переведення, звільнення, призначення на посаду суддів, а також призначення на адміністративну посаду суддів Донецького окружного адміністративного суду визначається Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Голова суду на підставі акту про обрання, переведення на посаду судді чи звільнення судді з посади видає наказ відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Голова суду видає наказ на підставі рішення зборів суддів Донецького окружного адміністративного суду про призначення судді на адміністративну посаду чи звільнення з адміністративної посади.
2.2 Керівник апарату суду видає наказ про призначення на посаду та звільнення з посади працівників апарату.
Керівник апарату суду застосовує до працівників апарату заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
2.3 Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату за поданням судді. Добір помічників судді самостійно здійснюють.
Помічники суддів призначаються на посаду та звільняються з посади керівником апарату за поданням відповідного судді, згідно із вимогами Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції з урахуванням вимог Закону України «Про державну службу».
2.4 Прийом на роботу інших працівників суду здійснюється на загальних підставах, згідно з Кодексом законів про працю України та іншими нормативно-правовими актами законодавства України.
2.5 Прийом на роботу державних службовців, службовців та робітників здійснюється на підставі наказу керівника апарату суду.
2.6 При прийнятті на роботу кандидат зобов’язаний подати оригінали та копії належних документів відповідно до приписів чинного законодавства України.
2.7 Розрахунки по заробітній платі здійснюються відділом бухгалтерського обліку та фінансових ресурсів Донецького окружного адміністративного суду по картковим рахункам.
2.8 Особи, які претендують на зайняття посади державного службовця, проходять спеціальну перевірку відповідно до вимог чинного антикорупційного законодавства України.
Спеціальна перевірка не проводиться в разі призначення в порядку переведення особи на іншу посаду в межах суду, призначення в порядку переведення на роботу з іншого органу державної влади (державного органу) чи органу місцевого самоврядування.
2.9 Працівник суду ознайомлюється з наказами керівника апарату суду про призначення, переведення та звільнення, інш., що засвідчує власним підписом.
2.10 З метою перевірки професійного рівня і ділових якостей працівника апарату суду при прийнятті на роботу йому може встановлюватися випробування. Призначення випробування та його термін відображається в наказі.
Випробування встановлюється на строк:
- для державних службовців – до шести місяців,
- для службовців та робітників – до двох місяців.
2.11 Особи, що призначаються на посаду державного службовця вперше, приймають Присягу державного службовця відповідно до статті 17 Закону України «Про державну службу». Власноруч підписаний текст Присяги зберігається в особовій справі.
Про прийняття присяги робиться запис у трудовій книжці.
2.12 В день виходу на роботу новопризначений або переведений в установленому порядку на іншу посаду працівник апарату суду ознайомлюється фахівцем відділу кадрової роботи та державної служби з цими Правилами, Правилами поведінки державного службовця, обмеженнями, встановленими для державних службовців Законом України « Про державну службу», Законом України « Про засади запобігання і протидії корупції», Правилами поведінки працівника суду, Посадовою інструкцією. Також, з вказаним працівником проводиться інструктаж відповідальним спеціалістом відділу матеріально-технічного та господарського забезпечення з питань техніки безпеки, протипожежної охорони, інших вимог з охорони праці.
2.13 Записи про призначення, переведення та заохочення працівника суду заносяться до трудової книжки. Ведення трудових книжок здійснюється згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою спільним наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58. Трудові книжки працівників суду зберігаються як документи суворої звітності. Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на начальника відділу кадрової роботи та державної служби.
2.14 Трудовий договір може бути припинений з підстав, передбачених чинним законодавством України. Працівник суду має право розірвати трудовий договір зі своєї ініціативи, письмово попередивши про це керівника апарату суду за два тижні. Після закінчення цього терміну працівник суду має право припинити роботу.
За домовленістю між працівником та керівником трудовий договір може бути припинено до закінчення терміну попередження про звільнення. Формулювання причини звільнення повинно відповідати нормі, закріпленої чинним трудовим законодавством, з обов’язковим посиланням на статтю (пункт) Кодексу законів про працю України або інших законодавчих актів.
2.15 У день звільнення працівника суду відділ з управління персоналом та державної служби зобов’язаний видати працівникові трудову книжку із внесеним до неї запису про звільнення; відділ бухгалтерського обліку та фінансових ресурсів зобов’язаний провести з ним повний розрахунок по заробітній платі.
Записи про причини звільнення до трудової книжки повинні вноситись у повній відповідності з наказом та законодавством, з посиланням на відповідну статтю закону.
Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у випадках, передбачених статтею 30 Закону України «Про державну службу».
Днем звільнення працівника вважається останній день його роботи в суді.
3. Основні права та обов’язки суддів і працівників апарату суду
3.1 Судді мають права та обов’язки, визначені статтею 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», і загальні права та обов’язки, передбачені Конституцією України, іншими чинними Законами України, міжнародними договорами, згода на які надана Верховною Радою України, Кодексом суддівської етики, затвердженим XI черговим з’їздом суддів України 22.02.2013.
3.2 Працівники апарату суду мають право:
- користуватися правами та свободами, які гарантуються громадянам Конституцією України та іншими законами України;
- брати участь у розгляді питань і прийнятті рішень у межах своїх повноважень;
- на повагу особистої гідності, справедливого і шанобливого ставлення до себе з боку керівників, співробітників і громадян;
- вимагати затвердженого керівником апарату чіткого визначення обсягу службових повноважень за посадою;
- на оплату праці залежно від посади, яку вони займають, рангу, що присвоюється державним службовцям, досвіду та стажу роботи;
- на здорові, безпечні та належні для роботи умови праці;
- захищати свої законні права та інтереси у вищих державних органах та в судовому порядку;
- на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання посадових обов’язків, участь у конкурсах на заміщення посад більш високої категорії;
- інші права відповідно до чинного законодавства України.
3.3 Працівники суду зобов’язані:
- дотримуватися Конституції України, вимог Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», інших актів чинного законодавства України, Положення про апарат суду, цих Правил та Посадових інструкцій;
- не допускати порушень прав і свобод людини і громадянина;
- діяти тільки в межах своїх повноважень;
- сумлінно виконувати свої посадові обов’язки, проявляти ініціативу і творчість, постійно вдосконалювати організацію своєї роботи;
- у разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству України, невідкладно в письмовій формі повідомити про це керівника, який дав доручення, а в разі наполягання на його виконанні – повідомити вищу за посадою особу;
- шанобливо ставитися до громадян, керівників та співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам і авторитету держави;
- не допускати розголошення інформації про громадян, що стала їм відома під час виконання посадових обов’язків, а також іншої інформації, яка, відповідно до чинного законодавства України, не підлягає розголошенню;
- забезпечувати раціональне, ефективне і економне використання отриманих для роботи ресурсів;
- постійно підвищувати свій професійний, інтелектуальний і культурний рівень за освітньо - професійними програмами та шляхом самоосвіти;
- своєчасно і точно виконувати розпорядження і вказівки своїх безпосередніх керівників.
3.4 Також, судді та працівники апарату суду зобов’язані:
- забезпечувати збереження майна суду, ефективно використовувати обладнання, економно витрачати матеріали, електроенергію та інші ресурси (цінності);
- дотримуватися вимог з охорони праці, техніки безпеки, санітарії, гігієни праці, протипожежної безпеки;
- дотримуватися вимог щодо заборони паління в приміщеннях суду (на робочих місцях, в кабінетах та у місцях загального користування).
Обсяг конкретних обов’язків кожного працівника апарату суду визначається відповідними положеннями та посадовими інструкціями, затвердженими керівником апарату в установленому порядку.
4. Основні обов’язки керівництва суду
4.1 Керівництво суду зобов’язане:
- неухильно дотримуватися вимог чинного трудового законодавства України;
- при прийнятті на державну службу та на роботу суддів і працівників апарату суду роз’яснити їм права і обов’язки, інформувати про умови праці та розмір заробітної плати;
- визначити обсяг службових повноважень за посадовою інструкцією кожного працівника суду;
- визначити та облаштувати робочі місця для працівників суду, забезпечити належними засобами, необхідними для роботи;
- забезпечити здорові та безпечні умови праці;
- контролювати дотримання працівниками суду вимог чинного законодавства України, цих Правил;
- вживати заходи дисциплінарного впливу до порушників трудової дисципліни;
- виплачувати працівникам суду заробітну плату регулярно в робочі дні: не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів. У разі, якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, вона має бути виплачена напередодні;
- постійно вдосконалювати організацію роботи суду, забезпечувати систематичне підвищення кваліфікації працівників суду;
- створювати умови для ефективного використання робочого часу, підтримувати та розвивати ініціативу, а також активність працівників апарату суду;
- сприяти організації оздоровлення та відпочинку працівників апарату суду.
4.2 Забороняється приховувати факти та обставини, що становлять загрозу для життя, здоров’я і безпеки працівників суду.
5. Робочий час і його використання. Час відпочинку
5.1 Тривалість робочого часу суддів, працівників апарату суду не може перевищувати 40 годин на тиждень. У Донецькому окружному адміністративному суді установлюється п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями – суботою та неділею. Робочий час: з понеділка по четвер з 9:00 год. до 18:00 год., п’ятниця з 9:00 год. до 16:45 год.
Відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю України напередодні святкових і неробочих днів тривалість робочого дня скорочується на одну годину.
5.2 Перерва для відпочинку і харчування триває з 13:00 год. до 13:45 год. і не включається в робочий час. Працівники суду використовують час перерви на свій розсуд, можуть відлучатися з місця роботи.
5.3 Для виконання невідкладної і непередбаченої роботи працівники апарату суду зобов’язані на підставі відповідного розпорядження керівника апарату суду з’явитися на службу у вихідні, святкові та неробочі дні, робота в які компенсується згідно з чинним трудовим законодавством України.
5.4 Суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
5.5 Працівникам апарату суду надаються щорічні відпустки, інші додаткові відпустки (соціальні, творчі, у зв’язку з навчанням тощо) із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
5.6 Щорічна основна оплачувана відпустка державним службовцям надається тривалістю 30 календарних днів із виплатою матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі, визначеному чинним законодавством України.
Щорічна основна відпустка службовцям, працівникам патронатної служби та робітникам апарату суду надається тривалістю 24 календарних днів.
Щорічна основна відпустка може бути використана частинами за умови, якщо безперервна її частина становить не менше 14 календарних днів.
5.7 Щорічна додаткова оплачувана відпустка за вислугу років на державній службі тривалістю до 15 календарних днів надається державним службовцям відповідно до вимог чинного законодавства України.
5.8 Черговість надання відпусток суддям визначається графіком на відповідний календарний рік, який затверджується головою суду та доводиться до відома всіх суддів.
Черговість надання відпусток працівникам апарату суду визначається графіком на відповідний календарний рік, який затверджується керівником апарату за погодженням з головою суду не пізніше 5 січня поточного року та доводиться до відома всіх працівників апарату.
Графіки відпусток складаються відділом управління персоналом та державної служби з урахуванням необхідності забезпечення належної роботи суду і створення сприятливих умов для відпочинку працівників суду.
Про настання періоду відпустки кадрова служба повідомляє працівника не пізніше як за два тижні до початку відпустки.
5.9 У разі неможливості використати відпустку у визначений графіком термін суддя звертається до голови суду з письмовою заявою про перенесення відпустки на інший період та узгоджує строки відпустки. Працівник апарату суду у наведеному випадку звертається до керівника апарату суду з письмовою заявою перенесення відпустки на інший період та узгоджує строки відпустки.
5.10 Надання відпусток суддям, керівнику апарата та заступнику керівника апарата суду оформлюється наказом голови суду.
Надання відпусток працівникам апарату суду оформлюється наказом керівника апарату суду.
5.11 Забороняється ненадання або невикористання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.
5.12 За рішенням керівника апарату суду, у випадках, передбачених чинним законодавством України, працівники апарату можуть бути відкликані з відпустки. Невикористана частина відпустки у такому випадку надається працівникові апарату суду за його заявою в будь-який час відповідного року або приєднується до відпустки у наступному році.
6. Заохочення за успіхи в роботі
6.1 Відповідно до частини 7 статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя до звільнення з посади не може бути нагороджений державними нагородами, а також будь-якими іншими нагородами, відзнаками, грамотами. Суддя може бути нагороджений державними нагородами лише за проявлену ним особисту мужність і героїзм в умовах, пов’язаних із ризиком для життя.
6.2 За наполегливу працю, якісне і сумлінне виконання посадових обов`язків та інші досягнення у роботі передбачаються такі заохочення:
- оголошення подяки;
- нагородження грамотою Донецького окружного адміністративного суду.
6.3 За особливі трудові заслуги державні службовці можуть бути представлені до державних нагород та присвоєння почесних звань.
6.4 Заохочення стосовно керівника апарату та заступника керівника апарату суду застосовується головою Державної судової адміністрації України за поданням голови суду.
6.5 Застосування заходів заохочення до помічника судді здійснюється керівником апарату суду за поданням судді, відповідно до Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25 березня 2011року №14.
6.6 Пропозиції щодо заохочення працівників апарату суду подаються на розгляд керівникові апарату начальниками структурних підрозділів у встановленому порядку.
6.7 Заохочувальні відзнаки вручаються в урочистій обстановці головою суду, або керівником апарату суду.
6.8 В особовій справі та трудовій книжці особи, відзначеної заохочувальною відзнакою, робляться відповідні записи із зазначенням дати і номера наказу.
6.9 Працівникам, що прийняті на роботу з випробуванням, надбавки та доплати можуть нараховуватись та виплачуватись після закінчення випробувального терміну.
6.10 Премії працівникам апарату суду виплачуються відповідно до Положення про преміювання працівників апарату Донецького окружного адміністративного суду.
7. Відповідальність за порушення трудової дисципліни та незадовільне виконання службових обов’язків
7.1 Підстави та порядок дисциплінарної відповідальності суддів регулюються розділом VI главою 1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
7.2 За порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків до працівника апарату суду може бути застосовано один з таких заходів стягнення:
- догана
- звільнення.
7.3 Відповідно до Закону України «Про державну службу» до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення:
3) попередження про неповну службову відповідність;
4) звільнення з посади державної служби.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону, керівник апарату може обмежитися зауваженням.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5 та 12 частини другої статті 65 цього Закону керівник апарату може оголосити догану.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 2 та 8 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4 та 5 частини другої статті 65 цього Закону, керівник апарату може попередити такого державного службовця про неповну службову відповідність.
7.4 Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12 частини другої статті 65 цього Закону.
7.5 За кожний дисциплінарний проступок до державного службовця може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
7.6 Дисциплінарні стягнення до керівника апарату та заступника керівника апарату суду застосовуються Головою Державної судової адміністрації України за поданням голови суду відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
7.7 Застосування заходів дисциплінарного стягнення до помічника судді здійснюється керівником апарату суду за поданням судді.
7.8 Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, без урахування часу звільнення працівника апарату суду від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
7.9 До застосування дисциплінарного стягнення керівник структурного підрозділу має вимагати від працівника апарату суду, який порушив трудову дисципліну, письмове пояснення. У разі відмови порушника надати пояснення складається відповідний акт.
7.10 За кожне порушення дисципліни може бути застосовано лише одне стягнення.
7.11 При обранні виду стягнення керівництво апарату суду має врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку та заподіяної шкоди, обставини, за яких вчинено проступок і попередню роботу працівника апарату суду.
7.12 Керівник апарату суду видає наказ про накладення дисциплінарного стягнення на працівника апарату суду, який оголошується йому під підпис.
7.13 Дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником апарату суду в порядку, встановленому чинним законодавством України.
7.14 Якщо протягом року з дня накладання дисциплінарного стягнення до працівника апарату суду не буде застосовано нове дисциплінарне стягнення, то вважається, що він не мав дисциплінарного стягнення.
7.15 Якщо працівник апарату суду не допустив нового порушення трудової дисципліни, сумлінно та якісно виконував посадові обов’язки, за поданням керівника відповідного структурного підрозділу стягнення може бути зняте до закінчення одного року. Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.
7.16 Зняття дисциплінарного стягнення оформлюється наказом керівника апарату суду, про що оголошується працівникові апарату під підпис.
8. Правила особистої етики та культури зовнішнього вигляду
8.1 Усі працівники суду зобов’язані дотримуватися правил етичної поведінки та культури зовнішнього вигляду.
8.2 Спілкування працівників апарату суду та суддів у соціальних мережах,
інтернет-форумах та інш. в мережі Інтернет є допустимими. Проте, судді і працівники апарату можуть розміщувати, коментувати лише ту інформацію, використання якої не заборонено чинним законодавством України, не завдає шкоди працівникам апарату, суддівському корпусу, авторитету Донецького окружного адміністративного суду.
8.3 Кожен працівник суду повинен:
- ставитися ввічливо до співробітників та всіх відвідувачів суду;
- пам’ятати, що кожна людина, яка звертається до суду, має право на поважне ставлення;
- дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, культури спілкування (уникати ненормативної лексики, використання підвищеної інтонації).
8.4 Працівник суду зобов’язаний:
- поважати досвід, знання та професійну позицію своїх колег;
- бути відкритим до співпраці з метою підвищення якості послуг;
- уникати неконструктивної критики своїх колег і нести індивідуальну відповідальність за публічну критику їхньої роботи;
- уникати навмисного поширення чуток;
- не надавати переваг будь-яким громадським чи релігійним об’єднанням, професійним або соціальним групам, організаціям, компаніям, громадянам;
- проявляти повагу до моральних звичаїв і традицій народів, враховуючи культурні та інші особливості різних етнічних і соціальних груп, релігійних конфесій;
- уникати надмірної жестикуляції;
- не відповідати на образи, звинувачення або критику з боку громадян, учасників судового процесу, інших працівників суду аналогічним чином, або іншими проявами агресії, що принижують честь і гідність людини;
- виховувати в собі звичку вибачитися та вміння приймати вибачення інших з метою залагодження потенційного або наявного конфлікту.
8.5 Зовнішній вигляд працівників суду має відповідати діловому стилю, що базується на міжнародному стандарті, в якому цінується розумна консервативність, стриманість, відсутність яскравих аксесуарів та екстравагантного крою.
9 ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
9.1 Правила внутрішнього трудового розпорядку працівників Донецького окружного адміністративного суду доводяться до відома всіх працівників суду та оприлюднюються у приміщенні суду, розміщуються на сервері загального доступу локальної комп’ютерної мережі суду, а також на офіційному веб-сайті суду на веб-порталі «Судова влада України».
9.2 Правила внутрішнього трудового розпорядку працівників Донецького окружного адміністративного суду, що були затверджені зборами трудового колективу протокол від 15.01.2015 № 1 вважати такими, що втратили чинність, з моменту затвердження цих Правил.