flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка Донецького окружного адміністративного суду

 

Конституція України, визнаючи людину найвищою соціальною цінністю, закріпила широке коло прав, свобод та гарантувала їх захист, в тому числі й від порушення з боку держави, її органів та посадових осіб. Одним з дієвих засобів захисту порушених прав і свобод визнаний судовий захист. Враховуючи наявність специфічного суб’єкту було зрозуміло, що гарантований захист може надати лише незалежний, спеціалізований суд.

Ідея створення адміністративних судів у незалежній Україні втілювалася в життя послідовно та аргументовано.

У 1992 році була прийнята Концепція судово-правової реформи, яка задекларувала створення адміністративних судів.

У 1996 році Конституцією України визначено, що «система судів  загальної юрисдикції в Україні будується за принципом територіальності і спеціалізації». Спеціалізація передбачала створення господарських, адміністративних та інших судів, визначених як спеціалізовані суди.

В 2002 році з прийняттям Закону України “Про судоустрій України”, на законодавчому рівні проголошено, що в нашій демократичній та правовій державі буде адміністративна юстиція.

 

 Заключним етапом у створенні системи адміністративної юстиції стало набуття чинності Указу Президента України «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» (2004 рік) та ухвалення Верховною Радою України Кодексу адміністративного судочинства України, в якому були визначені повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції.

 

Система адміністративних судів формувалася в складних умовах постійного протистояння з противниками ідеї її створення та недостатнього фінансування. Складається з Вищого адміністративного суду України, семи апеляційних адміністративних судів України: Дніпропетровського, Донецького, Львівського, Київського, Одеського, Севастопольського та Харківського і 27 місцевих окружних адміністративних судів в усіх областях України, містах Києві та  Севастополі.        

 

Донецький окружний адміністративний суд розпочав свою діяльність 21 травня 2007 року за адресою: Донецьк, бул. Шевченка, 26. Суддівський корпус нараховував 7 суддів, апарат суду був представлений 14 працівниками, у тому числі: керівником апарату, головним бухгалтером, 6 помічниками суддів, 4 секретарями судового засідання, 1 спеціалістом відділу діловодства та 1 консультантом з кадрової роботи.   
Станом на 1 січня 2008 року відправляли правосуддя вже 14 суддів, а  у кінці  2008 року - 18 суддів.  

У січні 2012 року в штаті  вже працювали 52 судді та 197 працівників апарату.

В липні 2014 року, у зв’язку з проведенням активної фази антитерористичної операції у місті Донецьку, з метою гарантування безпеки суддів, працівників апарату суду та учасників судового процесу, Донецький окружний адміністративний суд призупинив свою роботу у повному обсязі.

Невідомими було незаконно захоплено приміщення суду у м. Донецьку. 

Проте, з 21 листопада 2014 року робота суду була відновлена у звичайному режимі за новою адресою у м. Слов’янську, а з 22 грудня 2014 року судом розпочато здійснення правосуддя. 

На момент відновлення роботи фактична чисельність суддівського корпусу становила 59 суддів. Фактична чисельність працівників апарату суду станом на 01 грудня 2014 року становила 128 працівників.  

Внаслідок зміни місця розташування перед судом постала необхідність відновлення роботи відділів апарату суду. Зокрема, відділи бухгалтерського обліку та інформаційних технологій були укомплектовані кадрами на 0%, відділ кадрової роботи та державної служби і відділ статистичної роботи та звітності – на 28,6%, відділ судових розпорядників – на 50%, відділ аналітичної роботи на правового забезпечення на 57%.

Для продуктивної роботи працівникам суду не вистачало кабінетів, обладнаних робочих місць, комп’ютерів, доступу до комп’ютерної системи «Діловодство спеціалізованого суду» і комп’ютерної правової бази «Ліга.Закон» тощо. Декілька відділів працювали в одному невеликому кабінеті, що ускладнювало робочий процес. 

Отже, поступово судом вирішувалися організаційні, кадрові і методичні питання діяльності.  

Протягом наступних років роботи суду кількісний склад суддів змінювався. Станом на січень 2021 року штатна чисельність суддівського корпусу становить - 51суддю. Фактична чисельність працівників апарату суду станом на 01.01.2021  становить 154 працівника.

За цей проміжок часу суд відновив права сотень тисяч громадян і юридичних осіб у спорах із суб’єктами владних повноважень.

Так, починаючи з 2015 року було розглянуто понад 52 000 тис. адміністративних справ, а саме за 2015 рік – 5975 справ, за 2016 рік – 7072 справи, за 2017 рік – 4002 справ, за  2018 рік – 10932 справи, за 2019 рік –12901, за 2020 рік – 9140, за перший квартал 2021 року – 2785 справ.

Відомо, що досить напруженими і для держави, і для судів виявляються періоди проведення виборчих компаній. З моменту утворення суду і до теперішнього часу таких компаній було чимало. У такі періоди, з метою забезпечення прийому і розгляду позовних заяв, скарг та звернень виборчих комісій у строки та спосіб, установлені виборчим законодавством України, Донецький окружний адміністративний суд переходить на роботу у цілодобовому режимі, у тому числі у вихідні дні і у день голосування.

Судом розроблено і реалізовано комплекс заходів щодо вирішення питання розміщення у приміщенні суду маломобільних груп населення зі створенням гідних умов їх перебування у будівлі та належним рівнем захисту їх прав. А саме, безперешкодне отримання відомостей про стан розгляду справи, дату судового розгляду, прийняте рішення по справі, фізичне супроводження, надання допомоги та сприяння доступності до приміщення маломобільних груп населення, людей з вадами зору, належного їх обслуговування.

Вхід до приміщення суду обладнаний пандусом, кнопкою виклику відповідальних осіб, а також табличкою для  відвідувачів з вадами зору із написом рельєфно-крапкового шрифту Брайля.  

Розгляд справ для такої категорії відвідувачів проводиться в залах судових засідань на першому поверсі будівлі.

 

В рамках реалізації проекту « Системи оцінювання роботи суду», з метою вдосконалення організації роботи суду, підвищення продуктивності,  ефективності та якості судових процедур, Донецьким окружним адміністративним судом здійснюється опитування відвідувачів суду методом анкетування.

За підсумками проведеного опитування наприкінці 2020 року  можна зробити висновок, що загальна оцінка якості роботи суду становить 4,4 за 5-бальною шкалою. Загальна оцінка вимірів якості знаходиться на середньому рівні задоволеності громадян, який є прийнятним і таким, що наразі не потребує заходів щодо вдосконалення роботи суду. Водночас врахування в роботі отриманих показників сприятиме досягненню позитивних змін у суді, поліпшенню організації роботи  щодо ефективності судових процедур та якості судових послуг.

Суд має офіційний вебсайт на вебпорталі судової влади України та сторінку в соціальній мережі Facebook. Наявність та ведення  вебсайту, систематичне оновлення інформації є невід’ємною частиною організації діяльності суду. Публікація матеріалів на вебсайті суду  є загальнодоступною.

Відповідно до п.23 ст.1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширення на території України коронавірусу  COVID-19, розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню  на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-nCoV», введення Урядом України протиепідемічних заходів COVID-19 та встановленням Радою суддів України (лист №9рс-186/20 від 16 березня 2020) особливого режиму роботи судів, з 16 березня 2020 року  встановлено особливий режим роботи  суду, а саме: обмежено допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань; обмежено допуск у судові засідання та приміщення суду осіб  з ознаками респіраторних захворювань; припинено проведення особистого прийому громадян керівництвом суду; припинено  ознайомлення з матеріалами судових справ у приміщенні суду.

 

Навіть в умовах карантину, Донецький окружний адміністративний суд продовжує здійснювати правосуддя, адже запорукою для успішного виконання поставлених перед судом завдань є оптимальна організація роботи, ефективне використання наявних ресурсів, високий рівень свідомості кожного працівника суду.