flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рішення по справі №200/10222/20-а

05 листопада 2020, 19:58

завантажити

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

 

05 листопада 2020 року                                                                    по справі №200/10222/20-а

 

вул. Добровольського, 1, м. Слов’янськ

 

Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді - Кониченка Олега Миколайовича, судді Смагар Світлани Володимирівни, судді Стойки Віталія Васильовича розглянувши при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Торська, буд. 14-а, код ЄДРПОУ 39878456)

до Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 2, код ЄДРПОУ 43757016)

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування протокольного рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

 

за участю: представника позивача - адвоката Сильченка О.В.

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2020 року о 20 год. 59 хв. до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” до Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області, про: визнання дій, вчинених Слов’янською міською територіальною виборчою комісією Краматорського району Донецької області під час проведення, на виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2020р. по справі №200/10103/20-а, повторного підрахунку голосів виборців 02.11.2020 р. на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради протиправними та такими, що грубо порушують вимоги ст.ст.250, 254 Виборчого кодексу України; встановлення факту одноразового грубого порушення Слов’янською міською територіальною виборчою комісією Краматорського району Донецької області вимог Виборчого кодексу України під час проведення, на виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2020р. по справі №200/10103/20-а, повторного підрахунку голосів виборців 02.11.2020 р. на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради; визнання протиправним та скасування протокольного рішення Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області від 02.11.2020 р. щодо врахування відомостей протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області; зобов’язання Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради та Слов’янського міського голови Краматорського району Донецької області з дотриманням вимог ст.250, 254 Виборчого кодексу України та Порядку, затвердженого Постановою ЦВК від 15.10.2020р. № 386.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.11.2020 року адміністративну справу № 200/10222/20-а передано на розгляд судді Кониченку О.М.

Згідно частини 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

Згідно витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 04 листопада 2020 року, визначено колегію з трьох суддів для розгляду даної справи у складі: головуючого судді - Кониченка Олега Миколайовича, судді Смагар Світлани Володимирівни, судді Стойки Віталія Васильовича.

03 листопада 2020 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії: витягу з протоколу безперервного засідання Слов’янської міської ТВК в частині прийняття відповідного рішення про врахування відомостей Протоколу повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниць № 141210 02.11.2020р.; належним чином завірених копій Протоколів підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 та, за наявності, копії “Уточнених” Протоколів з вказаних виборів; належним чином завіреної копії Протоколу про повторний підрахунок голосів виборців виборчої дільниці №141210 від 02.11.2020р, судове засідання призначено на 04.11.2020 року на 12 год. 00 хв.

04 листопада 2020 року о 12 год. 38 хв. представником відповідача Мілевич І.В. через канцелярію суду надано витяг з протоколу безперервного засідання прийому протоколів про підрахунок голосів на дільничних виборчих комісіях в день місцевих виборів 25 жовтня 2020 року від 02.11.2020 року, копію Протоколу дільничної виборчої комісії “Про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району у територіальному виборчому окрузі № 2”, засвідчену заступником голови Слов’янської ТВК Мілевич І.В., копію Протоколу дільничної виборчої комісії “Про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району у територіальному виборчому окрузі № 2” від 02.11.2020 року, засвідчену заступником голови Слов’янської ТВК Мілевич І.В. 04.11.2020 року, копію Протоколу дільничної виборчої комісії “Про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району у територіальному виборчому окрузі № 2” від 26.10.2020 року, засвідчену заступником голови Слов’янської ТВК Мілевич І.В. 04.11.2020 року.

У встановлений судом строк до 10 год. 00 хв. 04.11.2020 року відзив на позовну заяву та належним чином засвідчену копію витягу з протоколу безперервного засідання Слов’янської міської ТВК в частині прийняття відповідного рішення про врахування відомостей Протоколу повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниць № 141210 від 02.11.2020р. до суду не надано.

04 листопада 2020 року ухвалою суду оголошено перерву у судовому засіданні  до 11 год. 30 хв. “05” листопада 2020 року та витребувано у відповідача повторно відзив на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії і доданих до нього документів позивачу, та витяг з протоколу безперервного засідання Слов’янської міської ТВК в частині прийняття відповідного рішення про врахування відомостей Протоколу повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниць № 141210 від 02.11.2020 року в строк до 09 год. 30 хв. “05” листопада 2020 року.

04 листопада 2020 року о 20 год. 28 хв. засобами електронного зв'язку та о 20 год. 45 хв. нарочно через канцелярію суду від представника позивача надішли кдопотання про уточнення позовних вимог, про допит свідків та про дослідження електронних доказів.

Згідно клопотання про уточнення позовних вимог, позовні вимоги викладено в наступній редакції: “Визнати дії, вчинені Слов’янською міською територіальною виборчою комісією Краматорського району Донецької області під час проведення повторного підрахунку голосів виборців 02.11.2020 р. на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради протиправними та такими, що грубо порушують вимоги ст.ст.250, 254 Виборчого кодексу України; визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області від 02.11.2020 р. щодо врахування відомостей протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області; зобов’язати Слов’янську міську територіальну виборчу комісію Краматорського району Донецької області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області з дотриманням вимог ст.250, 254 Виборчого кодексу України та Порядку, затвердженого Постановою ЦВК від 15.10.2020р. № 386”.

В клопотанні про допит свідків представник позивача просив допитати у якості свідків Черниш Яну Георгіївну (м. Слов’янськ, пров. Виноградний, 7/31), Хоменка Василя Олександровича (м. Слов’янськ, вул. Олекси Тихого, 143), Беліменка Олександра Володимировича (м. Слов’янськ, вул. 9 Травня, 29) та зазначив, що вказані особи можуть підтвердити обставини та факти, викладені в позовній заяві щодо порушення вимог                ст.ст. 250, 254 Виборчого кодексу України під час повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141210. Під час судового засідання представник позивача підтримав дане клопотання тільки в частині виклику двох свідків, а саме – Хоменка В.О. та Черниш Я.Г.

В клопотанні про дослідження електронних доказів, позивач просив дослідити відеозапис засідання Слов’янської міської ТВК 02.11.2020 року, розміщений в мережі Інтернет за посланням: https://www.facebook.com/100002669401399/videos/ 3343343732431241/. Доказ створений фізичною особою Хоменко Василем Олександровичем - користувачем мережі “ФЕЙСБУК” в режимі “стрім” на власній сторінці - https://www.facebook.com/pan.Vasilii (Вася Бернард (Пан Василь).

05 листопада 2020 року о 09 год. 12 хв. до суду через канцелярію надійшов відзив відповідача на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, та надав належним чином засвідчені копії покументів витребуваних ухвалою суду про витребування доказів від 04.11.2020 року.

У відзиві відповідач зазначив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2020 року у справі №200/10103/20-а позовні вимоги Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” було задоволено в повному обсязі та зобов’язано Слов’янську ТВК прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради.

На виконання рішення суду 02.11.2020 року Слов’янська ТВК приняла рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради та провела такий підрахунок з дотриманням ст.250,254 Виборчого кодексу України та пункту шостого “Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці”, який затверджено Постановою ЦВК №386 від 15.10.2020 року.

Відповідач у відзиві також зазначив, що на засіданні були присутні кандидати в депутати Беліменко О.В. та Тішаков А.М., які без будь-яких зауважень заяв, скарг підписали протокол, представник кандидата в депутати Макогона Ю. від політичної партії “НАШ КРАЙ” Черниш Я.Г., яка також підписала перший примірник “Протоколу про повторний підрахунок голосів виборців” без будь-яких зауважень та не складала у відповідності до п.9 ст.254 Виборчого кодексу України заяв, скарг або Актів про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення повторного підрахунку голосів.

Відповідач також заперечив проти долучення до матеріалів справи, наданих позивачем електронних доказів та зазначив, що електронні докази у відповідності до ст.99 КАС України повинні містити електронний підпис, але такий підпис відсутній, також у позовній заяві всупереч вимог п.4 ст.9 КАС України позивач не зазначив наявність оригіналу електронного доказу у інших осіб, з відео на дисках взагалі неможливо визначити дату зйомки, встановити чи проводився монтаж відео, здебільшого знято пусту сесійну залу, з огляду на що відповідач вважає, що диски, додані до позовної заяви не можуть вважатися належним та достатнім доказом фіксування подій.

Також, 05 листопада 2020 року о 09 год. 12 хв. через канцелярію суду позивач надав заяву про розгляд позовної заяви Донецької обласної організації політичної партії “Наш край” за відсутності відповідача.

05 листопада 2020 року ухвалою суду прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги.

05 листопада 2020 року в судовому засіданні допитано свідків Черниш Я.Г., Хоменка В.О.

  Також, 05 листопада 2020 року в судовому засіданні колегією суддів фрагментарно (вибірково), як і було заявлено усно представником позивача, досліджено відеозапис проведення повторного підрахунку відповідачем голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, відзиву на адміністративний позов та письмові докази наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

 

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, Донецька обласна організація Політична партія “Наш край”, зареєстрована в якості юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 39878456 за адресою: Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Торська, будинок 14 А, дата запису: 06.07.2015, номер запису: 12701020000005361, організаційно-правова форма: політична партія.

24.09.2020 року Слов'янською міською територіальною виборчою комісією Краматорського району Донецької області зареєстровано кандидатів у депутати Слов'янської міської ради Краматорського району Донецької області від Донецької обласної організації політичної партії “Наш край”, згідно Постанови № 17.

Відповідно до ст. 22 Виборчого Кодексу України, є суб’єктом виборчого процесу.

Відповідач, Слов'янська міська територіальна виборча комісія Краматорського району Донецької області, утворена на підставі Постанови Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 року № 172 (додаток №96); зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ: 43757016, дата запису: 17.08.2020, номер запису: 1002771020000007069, зареєстроване місцезнаходження: Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, пл.Соборна, будинок 2; організаційно-правова форма: державна організація (установа, заклад).

Відповідно до ст. 22 Виборчого Кодексу України, є суб’єктом виборчого процесу.

Верховна Рада України Постановою від 15 липня 2020 року № 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

25 жовтня 2020 року відбулись вибори депутатів до Слов'янської міської ради Краматорського району Донецької області.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2020 року у справі №200/10103/20-а позовні вимоги Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” задоволено в повному обсязі, визнано протиправним та скасовано протокольне рішення Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області щодо врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 від 25 жовтня 2020 року з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області; визнано протиправною бездіяльність Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області щодо неприйняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради та Слов’янського міського голови Краматорського району Донецької області та зобов’язано Слов’янську міську територіальну виборчу комісію Краматорського району Донецької області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради та Слов’янського міського голови Краматорського району Донецької області.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що з відкритих джерел інформації (особиста сторінка блогера Василя Хоменка в Фейсбуці) стало відомо, що Слов’янська міська ТВК на виконання судового рішення по справі № 200/10103/20-а 02.11.2020 року в ході продовження безперервного засідання по встановленню результатів виборів депутатів Словянської міської ради провела повторний підрахунок голосів виборців виборчої дільниці №141210. Сам процес проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №141210 відбувся 02.11.2020 року.

Позивач вважає, що повторний підрахунок голосів, на цій дільниці проведений Слов’янською міською ТВК з грубим порушенням приписів ст.254, 250 Кодексу та Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (далі - Порядок), затвердженого Постановою ЦВК від 15.10.2020 р. №386.

Згідно ч. 17 ст. 254 Виборчого кодексу України, перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців додається до протоколу про результати відповідних виборів. Другий примірник зберігається у секретаря територіальної виборчої комісії, третій - передається дільничній виборчій комісії, четвертий - відразу вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів на відповідній виборчій дільниці оголошується.

Всупереч цьому Слов’янською міською ТВК четвертий примірник Протоколу повторного підрахунку голосів не був вивішений на інформаційному стенді офіційних матеріалів ТВК, копії Протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виконання судового рішення не видавався представникам суб єктів виборчого процесу.

Позивач у позовній заяві зазначає, що в протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради має місце наступна неточність: позиція 6 п.12 (кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії) має розбіжність в 4 (чотири) голоси виборців від суми п.13 (кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати в цьому списку) та п.14 (кількості голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії): п.12 = п.13 + п.14, відповідно 4 голоси = 4+4 голоси; 4 = 8.

Така розбіжність в 4 (чотири) голоси міститься в позиції 7 п.12 Протоколу.

Позивач вважає, що вказану неточність можно виправити виключно шляхом проведення повторного підрахунку голосів так як невідомо якій з партій та кандидатам має бути додано або навпаки віднято вказані голоси.

Після закінчення опрацювання виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, дільнична виборча комісія зобов’язана перевірити, чи дорівнює кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації політичної партії (пункт 12 протоколу), сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (пункт 14 протоколу), та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (пункт 13 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія може повторно перерахувати виборчі бюлетені. У разі підтвердження зазначеної невідповідності дільнична виборча комісія складає акт за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 18 вересня 2020 року № 277 (додатки 35, 36), із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.

Під час складання протоколів ДВК та під час проведення повторного підрахунку голосів виборців ТВК не складали зазначених актів, передбачених в цьому випадку згідно до ч. 36 ст. 254 Кодексу та п. 3.4 Порядку, тому вказана розбіжність може бути усунена виключно шляхом повторного підрахунку голосів з цих виборів зі складанням такого акту вже під час нового повторного підрахунку голосів територіальною виборчою комісією.

З пояснень представника позивача під час судового засідання судом було встановлено, що відповідачем при повторному підрахунку голосів було усунено вищенаведену помилку та спірний протокол не містить в собі таких розбіжностей.

Так, згідно припису ч. 5 ст. 250 Виборчого кодексу України, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Також заборонено поділ складу комісії з підрахунку бюлетенів та контрольних талонів, що позивач вважає грубим порушенням приписів Кодексу та прямою підставою для повторного підрахунку голосів виборців.

Позивач зазначає, що вказані порушення послідовності та порядку проведення Слов’янською міською ТВК повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниці №141210 зафіксовано та викладено було в прямому ефірі в Фейсбуці. Відеозапис вказаного засідання на дисках лазерного зчитування додано до позовної заяви, як доказ протиправних дій Слов’янської міської ТВК та є підставою для зобов’язання її в судовому порядку провести повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці з виконанням усіх вимог ст.ст. 250, 254 Кодексу та Порядку.

Позивач зазначає, що проведення ТВК підрахунку голосів без додержання вказаної в Кодексі послідовності, з одночасним вскриванням усіх пакетів з виборчими бюлетенями, розбивкою комісії на групи під час їх підрахунку є фактично не перерахуванням голосів, а підгонкою до відповідних відомостей в Протоколі, щоб при цьому виконувалися зазначені в Кодексі та на самому бланку Протоколу контрольні перевірки, фактично це є підлогом виборчих документів, яким є Протокол, зазначене вказує на протиправні дії Слов’янської міської ТВК, а прийняте нею рішення стосовно вказаного протоколу (врахування відомостей протоколів) повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниці №141210 є також протиправним та має бути скасованим.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує.

Зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/10103-20-а від 01.11.2020 року відповідачем 02.11.2020 року принято рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради та проведено такий підрахунок з дотриманням ст.ст. 250, 254 Виборчого кодексу України та пункту шостого “Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці”, який затверджено Постановою ЦВК №386 від 15.10.2020 року.

Відповідач зазначає, що доводи позивача відносно того, що про проведення повторного підрахунку голосів йому стало відомо з особистої сторінки блогера Василя Хоменка в фейсбуці, не відповідають дійсності, оскільки на засіданні була присутня представник кандидата в депутати Макогона Ю. від політичної партії “НАШ КРАЙ” Черниш Я.Г., яка підписала перший примірник “Протоколу про повторний підрахунок голосів виборців” без будь-яких зауважень та не складала, у відповідності до п. 9 ст. 254 Виборчого кодексу України, заяв, скарг або актів про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення повторного підрахунку голосів.

Також, перший примірник “Протоколу про повторний підрахунок голосів виборців” без будь-яких зауважень заяв, скарг підписали кандидати в депутати Беліменко О.В. та Тішаков А.М., а також офіційний спостерігач від громадської організації “ОПОРА” Солорьов М.В. Зазначені особи також не складали актів про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення повторного підрахунку голосів.

Четвертий примірник протоколу повторного підрахунку голосів вивішено на інформаційному стенді офіційних матеріалів ТВК та оприлюднено на сайті Слов’янської міської ради.

Також, відповідач зазначає, що диски, додані до позовної заяви не можуть вважатися належним та достатнім доказом фіксування подій та звертає увагу суду на позицію Верховного суду України, викладену в постанові від 12.06.2018 року по справі №908/1120/17, в якій викладено висновок, що надане до суду у якості доказу відео може вважатися належним та достатнім доказом фіксування подій тільки якщо воно містить необхідні реквізити електронного доказу, таких як фіксація дати та часу зйомки, місця події тощо. Отже, необхідно щоб на електронних доказах було відображено дату, час та місце їх створення. З відео на дисках взагалі неможливо визначити дату зйомки, встановити чи проводився монтаж відео, здебільшого знято пусту сесійну залу.

Відповідач вважає, що позивач не надав до суду доказів порушення вимог Виборчого кодексу під час проведення повторного підрахунку голосів по дільниці №141210, в своїй позовній заяві не зазначив обставин, які ставлять під сумнів результати повторного підрахунку голосів.

Згідно ст. 77    Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених   статтею 78   цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

 

Враховуючи викладене, при вирішенні спірних правовідносин суд виходив з наступного.

Відповідно до   статей 5, 7 Конституції України,   носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно ст. 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до   статей 69, 71 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Згідно зі ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму.

Виборчий кодекс України від 19 грудня 2019 року № 396-IX (далі – ВК України), відповідно до   Конституції України   визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Відповідно ст. 64 ВК України, суб’єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються, зокрема, рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.

Стаття 2 ВК України визначає, що підготовка та проведення виборів регулюються   Конституцією України, цим Кодексом, законами України   "Про Центральну виборчу комісію",   "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 19 ВК України, виборчі права громадян України захищаються законом. Громадяни мають право на захист своїх виборчих прав та інших прав на участь у виборчому процесі шляхом оскарження порушень до відповідних виборчих комісій або у судовому порядку. За порушення виборчих прав громадян винні особи несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.

Забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується.

Згідно ч. 1 ст. 20 ВК України, виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб’єктами, визначеними   статтею 22   цього Кодексу, виборчих процедур, пов’язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 33 ВК України, виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів.

Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 37 ВК України, документування діяльності виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом та порядком ведення діловодства виборчих комісій, що затверджується Центральною виборчою комісією.

На засіданні виборчої комісії протокол засідання веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов’язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання.

Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (секретарем засідання).

Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їхню вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб’єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Згідно ст. 202 ВК України, до системи виборчих комісій з місцевих виборів входять територіальні виборчі комісії.

Повноваження територіальних виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються на територію відповідного виборчого округу або частини виборчого округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ст. 206 ВК України, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; утворює територіальні, багатомандатні виборчі округи відповідно до цього Кодексу, встановлює їхні межі та єдину нумерацію, визначає кількість мандатів, які розподіляються у багатомандатних виборчих округах; надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу нижчестоящим виборчим комісіям в частині їхньої діяльності, що стосується виборів відповідної ради, сільського, селищного, міського голови, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу; реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб’єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення;  розглядає питання щодо скасування реєстрації кандидатів у випадках, передбачених цим Кодексом; інформує населення про зареєстрованих кандидатів у депутати у відповідних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; затверджує текст виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям; вирішує питання щодо використання коштів на проведення відповідних місцевих виборів, забезпечує їх цільовим використанням; сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови з виборцями; забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, а територіальна виборча комісія, яка утворює дільничні виборчі комісії, - також печаток, штампів і передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям, якщо Центральною виборчою комісією не встановлено інший порядок їх виготовлення; заслуховує інформацію відповідних територіальних, дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов’язаних з підготовкою і проведенням відповідних місцевих виборів; здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів, місцевих організацій партій - суб’єктів виборчого процесу відповідних місцевих виборів, від громадських організацій; здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб’єктів виборчого процесу на відповідних місцевих виборах; здійснює контроль за дотриманням встановленого цим Кодексом порядку проведення передвиборної агітації; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у випадках та порядку, передбачених цим Кодексом; встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів; реєструє обраних депутатів, сільського, селищного, міського голову; організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Кодексом; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення відповідних місцевих виборів, приймає щодо них рішення; забезпечує передачу на зберігання до відповідної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; здійснює в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується відповідних місцевих виборів; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії;  здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1-12 ст. 254 ВК України, з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у   частині першій   цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов’язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у   частині першій   цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими   частиною десятою   статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов’язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення, передбачене   частиною п’ятою   цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов’язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою "Уточнений" відповідно до   пункту 2   частини п’ятої цієї статті (якщо зміст таких виправлень, помилок та неточностей неможливо з’ясувати та усунути без складання протоколу з позначкою "Уточнений" дільничною виборчою комісією), про що зазначається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до територіальної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у   частині десятій   статті 251 цього Кодексу, зберігаються в територіальній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують складання протоколу з позначкою "Уточнений", територіальна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п’ятої цієї статті, із зазначенням виявлених виправлень, помилок та неточностей. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.

Дільнична виборча комісія зобов’язана у строк, визначений територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до відповідного протоколу без перерахунку виборчих бюлетенів. Протокол з позначкою "Уточнений" складається відповідно до цього Кодексу у порядку, в якому було складено протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, який потребує уточнення, транспортується до територіальної виборчої комісії в порядку, встановленому   статтею 253   цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколу дільничної виборчої комісії з позначкою "Уточнений" і занесені до цього протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у   частині першій   статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов’язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається.

Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та запечатані пакети з іншими виборчими документами дільничної виборчої комісії до проведення відповідного повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання територіальної виборчої комісії.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку територіальною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією з урахуванням положень   статті 250   цього Кодексу.

Згідно з ч.ч. 7-9, 10-12, 14-16, 27, 28, 30-36 ст. 250 ВК України, кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу із списком виборців, підраховує та вносить на кожен отриманий ним аркуш списку виборців такі відомості по кожному аркушу окремо: 1) кількість виборців, включених у список виборців, на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 2) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені (за підписами виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців).

Список виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування у разі внесення до нього доповнень закривається шляхом закреслення незаповнених граф списку виборців для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою комісії.

Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (порівняння списку виборців та витягу із списку виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів.

Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені. Кількість таких бюлетенів оголошується головою і заноситься секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зіпсованими виборцями під час їх заповнення і повернутими членам дільничної виборчої комісії, які їх видавали, запаковуються. На пакеті робиться напис "Невикористані виборчі бюлетені", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування з відповідних місцевих виборів, за підписами виборців у списку виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців. Ця кількість оголошується.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів виборчої комісії, які їх видавали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів оголошується.

Список виборців, доданий до нього витяг із списку виборців, виготовлений згідно з частинами  другою,  третьою  статті 249 цього Кодексу, заяви, на підставі яких складався витяг із списку, рішення суду про внесення змін до списку виборців, повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Список виборців", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування з кожних місцевих виборів по кожному округу запаковуються в окремі пакети. На пакетах робиться напис "Контрольні талони", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих контрольних талонів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Дільнична виборча комісія з кожних місцевих виборів перевіряє, чи дорівнює сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі.

Виборчі бюлетені для голосування з кожних місцевих виборів і по кожному виборчому округу відокремлюються одні від одних. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком бюлетенів, які не підлягають врахуванню.

Під час підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. До предметів відносять і контрольні листи. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Встановлена у підсумку підрахунку кількість є кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

При підрахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчі бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків назву організації партії, напис "Недійсні".

При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.

Недійсні виборчі бюлетені підраховуються окремо. Їх кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Недійсні виборчі бюлетені запаковуються. На пакеті робиться напис "Недійсні виборчі бюлетені", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій партій з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше). Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які отримали територіальні виборчі списки кожної організації партії та всіх організацій партій, оголошуються і заносяться секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Дільнична виборча комісія зобов’язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці та кількостей виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій усіх партій. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі.

Дільнична виборча комісія почергово опрацьовує виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, для встановлення кількості голосів, поданих на підтримку кожного кандидата у депутати, включеного до такого виборчого списку. З цією метою виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків порядкові номери кандидатів відповідно до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації партії, а також напис "Підтримали весь список".

Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку відповідної організації партії, а також кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від відповідної організації партії, не підтримуючи окремого кандидата з цього списку. Під час підрахунку голосів кожний член виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені.

У разі виникнення сумнівів у членів виборчої комісії щодо змісту волевиявлення виборця у виборчому бюлетені питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Перед голосуванням кожний член виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня та голосування підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Результати голосування фіксуються у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.

Результати підрахунку голосів у вигляді кількості голосів виборців, які підтримали кожного конкретного кандидата, включеного до територіального виборчого списку відповідної організації партії, та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список відповідної організації партії, не підтримавши конкретного кандидата, оголошуються головою комісії і заносяться секретарем виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Після закінчення опрацювання виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список відповідної організації партії, дільнична виборча комісія зобов’язана перевірити, чи дорівнює кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації партії, сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку цієї організації партії, та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список від цієї організації партії, не підтримуючи окремого кандидата у депутати з цього списку. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія може повторно перерахувати виборчі бюлетені. При підтвердженні зазначеної невідповідності дільнична виборча комісія складає акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та в порядку, передбаченому  частиною шостою  статті 37 цього Кодексу, із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.

Відповідно до ч.ч. 13-18 ст. 254 ВК України, територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів.

Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складається територіальною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. Кожен примірник протоколу зобов’язані підписати голова, заступник голови, секретар та інші члени територіальної виборчої комісії, присутні на засіданні комісії, та члени дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів. Кожен примірник протоколу засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу оголошуються. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організації партії, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах, присутні під час підрахунку голосів виборців. У разі незгоди з відомостями, що зазначені у протоколі, член комісії зобов’язаний викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу.

Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у   частині першій   статті 252 цього Кодексу.

У разі визнання голосування на виборчій дільниці недійсним при повторному підрахунку голосів усі виборчі бюлетені, що використовувалися для голосування на відповідній виборчій дільниці, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому випадку протокол територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців з відповідних виборів на цій виборчій дільниці складається у порядку, встановленому частинами тринадцятою та чотирнадцятою цієї статті, та повинен містити лише відомості, зазначені в абзацах   другому - дев’ятому   частини другої статті 251 цього Кодексу або в абзацах сімнадцятому - двадцять четвертому частини другої статті 251 цього Кодексу. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, рішенням територіальної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним додається відповідно до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування (у разі якщо на відповідних місцевих виборах протокол про підсумки голосування не складається - до протоколу про результати відповідних виборів). Другий примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці зберігається у секретаря територіальної виборчої комісії, третій - передається дільничній виборчій комісії, четвертий - відразу вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці оголошуються.

Відповідна територіальна виборча комісія надсилає повідомлення про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі Центральній виборчій комісії в порядку та за формою, встановленими Центральною виборчою комісією.

Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, затверджено Постановою Центральної виборчої комісії від 15.10.2020 року № 386 (далі – Порядок № 386).

Відтак, відповідно до п.п. 6.6. Порядку № 386, повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії з урахуванням положень  статті 250  Кодексу та цього Порядку.

Відповідно до п.п. 3.2.-3.3. Порядку № 386, дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки місцевих організацій політичних партій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті ради, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше).

Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які отримали територіальні виборчі списки кожної місцевої організації політичної партії та всіх місцевих організацій політичних партій, оголошуються і вносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до відповідних пунктів  "12) кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії"  та  "11) сумарна кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки всіх місцевих організацій політичних партій"  протоколу.

Дільнична виборча комісія зобов’язана під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (пункт 9 протоколу), сумі кількостей виборчих бюлетенів, визнаних недійсними (пункт 10 протоколу), та сумарної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх місцевих організацій політичних партій (пункт 11 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт за  формою, затвердженою Центральною виборчою комісією від 18 вересня 2020 року № 277 (додатки 33, 34), із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії, а їх підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати в депутати, їх довірені особи, уповноважені особи місцевих організацій політичних партій, офіційні спостерігачі.

Дільнична виборча комісія почергово опрацьовує виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної місцевої організації політичної партії, для встановлення кількості голосів, поданих на підтримку кожного кандидата в депутати, включеного до такого виборчого списку. З цією метою виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, розкладаються на місця, позначені окремими табличками, на яких з обох боків нанесено порядкові номери кандидатів відповідно до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії, а також напис "Підтримали весь список".

Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку відповідної місцевої організації політичної партії, а також кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації політичної партії, не підтримуючи окремого кандидата з цього списку. Під час підрахунку голосів виборців кожний член виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені.

Під час опрацювання виборчих бюлетенів з метою встановлення результатів волевиявлення виборців дільнична виборча комісія керується положеннями  статей 240,  241,  248,  250  Кодексу, а також Роз’ясненням щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 10 жовтня 2020 року № 366.

У разі виникнення сумнівів у членів дільничної виборчої комісії щодо змісту волевиявлення виборця у виборчому бюлетені питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Перед голосуванням кожний член виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня та голосування підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Результати голосування фіксуються у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.

Результати підрахунку голосів у вигляді кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, не підтримавши конкретного кандидата в депутати, та кількості голосів виборців, які підтримали кожного конкретного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку відповідної місцевої організації політичної партії, оголошуються головою (головуючим на засіданні) комісії і вносяться секретарем (секретарем засідання) виборчої комісії до пунктів  "13) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку"  та  "14) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії"  протоколу.

Після закінчення опрацювання виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, дільнична виборча комісія зобов’язана перевірити, чи дорівнює кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації політичної партії (пункт 12 протоколу), сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (пункт 14 протоколу), та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (пункт 13 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія може повторно перерахувати виборчі бюлетені. У разі підтвердження зазначеної невідповідності дільнична виборча комісія складає акт за  формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 18 вересня 2020 року № 277 (додатки 35, 36), із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності.

Згідно п.п. 6.7.-6.9., 6.11.-6.12. Порядку № 386, територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за  формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296 (додатки 5 - 8).

Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів (комп’ютера, принтера тощо) відповідно до  пунктів 1.2,  1.6  цього Порядку.

Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складається територіальною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. Кожен примірник протоколу зобов’язані підписати голова, заступник голови, секретар та інші члени територіальної виборчої комісії, присутні на засіданні комісії, та члени дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів. Кожен примірник протоколу засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу оголошуються.

У разі незгоди з відомостями, зазначеними у протоколі, член комісії зобов’язаний викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу.

Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи місцевої організації політичної партії, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах, присутні під час підрахунку голосів виборців.

Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення під час повторного підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у  частині першій  статті 252 Кодексу (пункт 5.1  цього Порядку).

Перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці разом з відповідним протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці рішенням територіальної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним додається відповідно до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування (у разі якщо на відповідних місцевих виборах протокол про підсумки голосування не складається - до протоколу про результати відповідних виборів).

Другий примірник протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці зберігається у секретаря територіальної виборчої комісії, третій - передається дільничній виборчій комісії, четвертий - відразу вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці оголошуються.

Членам територіальної виборчої комісії, кандидатам у депутати, кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреним особам, уповноваженим особам місцевих організацій політичних партій, офіційним спостерігачам на відповідних місцевих виборах, які були присутні під час повторного підрахунку голосів виборців, на їхнє прохання невідкладно видаються копії протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, засвідчені головою і секретарем територіальної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії протоколу для кожного члена комісії, кандидата, місцевої організації політичної партії та для кожного офіційного спостерігача. Копії протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці можуть виготовлятися за допомогою технічних засобів (копіювального апарата, принтера).

Про видачу копій протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів складається акт за  формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296 (додатки 13 - 16).

Відповідно до ч. 1 ст. 252 ВК України, дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Кодексу, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) випадків незаконного голосування (заповнення, опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених  частинами п’ятою,  десятою  статті 248 цього Кодексу; голосування особами, які не мають права голосу на відповідних виборах; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів; 3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ч. 18 ст. 255 ВК України, територіальна виборча комісія зобов’язана встановити підсумки голосування в межах територіального, багатомандатного виборчих округів незалежно від кількості виборчих дільниць у відповідному окрузі, щодо яких прийнято рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним або на яких голосування не було організовано і проведено в день голосування відповідно до вимог цього Кодексу. Визнання голосування недійсним у межах територіального, багатомандатного виборчого округу забороняється.

У разі якщо голосування на всіх виборчих дільницях територіального, багатомандатного виборчих округів у день голосування не було організовано і проведено або визнано недійсним відповідно до вимог цього Кодексу, територіальна виборча комісія встановлює, що голосування в межах відповідного округу не відбулося. У такому разі протокол територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу (частини виборчого округу) з відповідних місцевих виборів повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-5 частини другої цієї статті. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та надані сторонами докази в сукупності, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідачем надано витяг з протоколу безперервного засідання Слов’янської міської ТВК в частині прийняття відповідного рішення про врахування відомостей Протоколу повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниці № 141210 від 02.11.2020 року, в якому зазначено, що він складений на виконання рішення Донецького окружного адміністративног осуду від 01.11.2020 року по справі № 200/10103/20-а.

Як вбачається з зазначеного протоколу, при на безперервному засіданні прийому протоколів про підрахунок голосів на дільничних виборчих комісіях в день місцевих виборів 25 жовтня 2020 року були присутні 18 членів комісії, крім членів комісії на засіданні були присутні: Черниш Я.Г., Хоменко В.С., Тішаков А.М., Беліменко О.В, Воскобойник В.С., Китнюх К.О., Сорокіна І.В., Кирик В.В., Шевченко С.А., Рудіч Л.Л., Качик Д., Чайко І.Ф., Шведа А.Н., Солорьов М.В., серед яких є кандидати в депутати, довірені особи та представники кандидатів на посади депутатів міської ради та міського голови, представники політичних партій та журналісти телеканалу “С-плюс”.

При цьому, сторонами не заявлено доводів та не надано відповідних доказів, що вказаними особами або іншими особами подавались заяви, клопотання, скарги, акти про встановлення розбіжностей або порушень, позови до суду під час проведення повторного перерахунку голосів територіальною виборчою комісією, а також щодо надходження заяв, клопотань, скарг, актів про встановлення розбіжностей або порушень, позовів до суду при підрахунку голосів дільничною виборчою комісією.

Хоменко В.О. надав пояснення про загальних характер порушень, які мали місце у виборчому процесі.

Черниш Я.Г. надала пояснення, що під час виборчого процесу було багато порушень, однак щодо спірних обставин конкретних даних не зазначила. Крім того, свідок була присутня на безперервному засіданні Слов’янської міської ТВК в частині прийняття відповідного рішення про врахування відомостей Протоколу повторного підрахунку голосів виборців виборчої дільниці № 141210 від 02.11.2020 року, однак як вбачається з матеріалів адміністративної справи, жодних скарг, актів про встановлення розбіжностей або порушень нею під час проведення засідання комісії не було подано.

Враховуючи викладене, колегія суддів критично розціює надані нею пояснення.

05 листопада 2020 року в судовому засіданні колегією суддів фрагментарно (вибірково) досліджено відеозапис проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради.

Дослідивши відеозапис, колегія суддів зазначає, що з цього відеозапису не можливо встановити які саме документи фігурують у даному відеозаписі та по якій дільниці, колегія суддів може тільки припускати, що вказаний відеозапис було зроблено під час проведення безперервного засідання Слов’янської міської ТВК в частині проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради.

При цьому, Відповідно до ст.ст. 72, 73 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст.ст. 73, 75, 76 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання, при цьому доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Колегія суддів вважає, що досліджений у якості доказу відеозапис не може вважатися належним та достатнім доказом фіксування подій, оскільки він не містить необхідних реквізитів електронного доказу, таких як фіксація дати та часу зйомки, місця події тощо, що кореспондує висновку Верховного суду, викладеному в постанові від 12.06.2018 року по справі №908/1120/17.

Суд не досліджував надані позивачем копії електронних доказів у вигляді двох дисків лазерного зчитування, оскільки вони не були підписані електронним цифровим підписом, що не відповідає вимогам ст. 99 КАС України.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, детально встановивши обставини спірних правовідносин колегія суддів встановила, що відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2020 року по справі № 200/10103/20-а усунуто виявлені судом порушення, та під час судового розгляду не встановлено обставин, які мали би бути підставою для зобов’язання відповідача здійснити повторний підрахунок голосів.

Відповідачем надано до суду докази розміщення четвертого примірнику протоколу повторного підрахунку голосів на інформаційному стенді офіційних матеріалів ТВК та на сайті Слов'янської міської ради, позивачем не надано доказів того, що він звертався до відповідача за отриманням копії протоколу.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про  відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч. 9 ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Засади сплати судового збору встановлені Законом України “Про судовий збір” №3674-VI.

Згідно частини 1 статті 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (стаття 2 Закону).

Ставки сплати судового збору визначені   статтею 4 вказаного Закону, де вказано, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову:   немайнового характеру, який подано юридичною особою ставка становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102,00 грн.

Станом на момент звернення до суду з адміністративним позовом та до моменту прийняття рішення по справі судовий збір позивачем у встановленому законом розмірі не сплачено.

Враховуючи викладене, суд стягує судові витрати з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Торська, буд. 14-а, код ЄДРПОУ 39878456) до Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 2, код ЄДРПОУ 43757016) про: визнання дій, вчинених Слов’янською міською територіальною виборчою комісією Краматорського району Донецької області під час проведення повторного підрахунку голосів виборців 02.11.2020 р. на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради протиправними та такими, що грубо порушують вимоги ст.ст.250, 254 Виборчого кодексу України; визнання протиправним та скасування протокольного рішення Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області від 02.11.2020 р. щодо врахування відомостей протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області; зобов’язання Слов’янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141210 з виборів депутатів Слов’янської міської ради Краматорського району Донецької області з дотриманням вимог ст. 250, 254 Виборчого кодексу України та Порядку,затвердженого Постановою ЦВК від 15.10.2020р. № 386 – відмовити.

Стягнути з Донецької обласної організації політичної партії “НАШ КРАЙ” (84122, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Торська, буд. 14-а, код ЄДРПОУ 39878456) на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 2102 (Дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано колегією суддів 05 листопада 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень                       (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).                                  

 

Головуючий суддя                                                                         О.М. Кониченко

 

Судді                                                                                                С.В. Смагар          

                                                                        

                                                                                                         В.В. Стойка